КУБ
Персональний сайт
Артеменка Володимира Анатолійовича
Середа, 24.04.2024, 03:46
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту

Категорії розділу
Різне [2]
Видатні жінки - математики [9]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 179

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Видатні жінки - математики

Олена Степанівна Дубинчук

Я з прекрасного Поділля,

а звуть мене Олена Дубинчук.

Статистико, муза сувора,
Ти здатна крізь долі пройти,
Тягар тобі будь-який впору,
 Нікого не скривдила ти.
Тобі світ людей — таємниця,
Бо в душі не лізеш, — та все ж
Ти кожну людську одиницю
В таблиці свої занесеш.
У тебе, де зведень глибини,
Де чисел панує закон,
Живу я на світі єдина,
— Та ім'я моє
— Легіон!
 Помру я, і спомин у друзів І в рідних про мене мине.
Статистико, Підсумків музо, Лиш ти не забудеш мене!

У простір без меж, без границі

Дорогою вічно живих Крокує моя одиниця

В дивізіях чисел твоїх.

   Олена Степанівна Дубинчук на­родилася 21 травня 1919 року на Вінниччині, в старовинному Ямполі, «місті, що розкинулось у ямі» на Дністрі, по сусідству з Молдовою. Ще за два місяці до того її батька, директора школи, забрала страшна епідемія тифу, а через десятиріччя туберкульоз хребта звів у могилу й матір, завідуючу початковою школою. Тож сиротою опікувалася її родина — тітка й особ­ливо дядько Володимир Тарасов — математик, директор школи, заслужений учитель України, що прожив до 90 років.


У класі Олену постійно призначали бригадиром — такий у ті роки сповідувався метод навчання. Школу вона закінчила на відмінно, в 1936 році залишила Поділля та вступила до Київського університету на механіко-математичний факультет. Диплом їй довелось одержувати під акомпанемент німецьких бомбардувань у червні 1941 року. У воєнні роки та в час відбудови вона вчителює в сільських школах по­близу Ростова-на-Дону та Саратова, а потім на Ки­ївщині.

 З 1951 року й до останку Олена Степанівна жила тільки інтересами Науково-до­слідного інституту педагогіки України. Тут вона захистила дисертації — у 1954 році на тему «Вуз­лові питання математики в 5 класі» та з проблем методики математики й профтехосвіти. Писала під­ручники, а ще працювала в педінституті, тепер НПУ ім. М. П. Драгоманова. Її книжки виходять у Ки­єві й Москві, в Болгарії і Польщі, та й сьогодні старшокласники знаходять у підручнику «Алгебра і початки аналізу» нею підготовлені розділи про степеневу та показникову функції, «Вступ до ста­тистики». Працю її відзначено трудовими й осві­тянськими нагородами.

«Як джерельна вода спраглому були її терплячо мудрі коментарі, й лагідна усмішка, і доброта в очах, і теплота розуміння», — згадує О. Москален­ко. Це «знімало напруження, повертало усі фарби життя», — пише І. Новик. «Вона завжди комусь до­помагала, хоч сама жила дуже скромно», — додає Л. Хлєбникова. Олена Степанівна мала домашній ботанічний сад — неповторну колекцію фіалок, ко­хаючись у природі, систематично вела фенологічні нотатки.

Олени Дубинчук не стало 25 жовтня 1994 року.


 Працюючи над створенням но­вих підручників, Олена Степанівна сповідувала педагогічне кредо: «Необхідно так організувати повторення, щоб старий матеріал постав перед учнями в новому висвітленні: використати ві

домості про значення математики для сучасних досягнень науки й техніки, залучити елементи історизму, встановити міжпредметні зв'язки, на яскравих прикладах переконати в необхідності конкретних знань для оволодіння певною про­фесією».

Приклад О. С. Дубинчук: «Художники, які пи­шуть у техніці олійного живопису, найчастіше використовують цинкові білила, тому білу фар­бу можна вважати модою в їх сукупності на па­літрі, а врахувавши цей факт статистики, випускати на продаж білил більше, ніж фарб інших кольорів» (1993 рік).

Г. Успенський у журналі «Живі цифри» (Росія, 1888 рік) писав: «Величезні стоси й пакунки видань статистичного комітету викликають якесь гнітюче враження. А між тим тільки в оцих товстих нудних книгах і сказана та «суща» правда нашого життя, про яку ми зовсім відвикли говорити людською мо­вою, і треба тільки раз дістати інтерес до цих дробів, нулів, нуликів, до цієї взагалі цифрової крупи, якою засіяні статистичні книги й таблиці, як всі вони, вся ця крупа цифр почне набирати людських образів і втілюватись у картини щоденного життя, тобто почне одержувати значення не мертвих і нудних знаків, а навпаки, значення найрізноманітнішого зображення життя».


МАТЕМАТИКА     № 48 (588), ГРУДЕНЬ 2010
Майя КОВАЛЬЧУК, учитель математики ВорошилівськоїСЗШ, Тиврівський р-н, Вінницька обл.; Анастасія СТОЛЯР, студентка Вінницького державного педуніверситету ім. М
Категорія: Видатні жінки - математики | Додав: Artem (08.03.2013)
Переглядів: 2416 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний хостинг uCoz